Z Uścimowa do miejscowości Hołowno i zlokalizowanej tam wioski tematycznej „Kraina Rumianku” przejechała wycieczka rowerowa w której uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jej cel był głównie edukacyjny.

W poniedziałek z Uścimowa wyjechała wycieczka rowerowa, której uczestnikami byli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dzieci i młodzieży z województwa lubelskiego. Grupa pokonała ponad 30 km, do Ośrodka Edukacji Regionalnej w miejscowości Hołowno i zlokalizowanej tam wioski tematycznej „Kraina Rumianku”. Głównym celem wyprawy były kwestie związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz promocja regionu.

Jak nam wyjaśniał Przemysław Czarnek, pomysł na zorganizowanie rowerowej wyprawy wyszedł z inicjatywy ks. Jerzego Grochowskiego ze Starego Uścimowa, z którym był umówiony na pielgrzymkę na Jasną Górę. Jednak z powodu kontuzji kolana nie mógł w niej uczestniczyć. Dlatego też duchowny zaproponował, aby zrobić rajd w późniejszym terminie. Wspólnie uzgodniono, że wraz z młodzieżą ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, udadzą się do Krainy Rumianku.

– Byłem w tym miejscu cztery lata temu więc wiedziałem, że jest to znakomita lokalizacja. Dlatego też w ramach nowego przedsięwzięcia ministerstwa „Poznaj Polskę” i dofinansowania wycieczek szkolnych, właśnie Kraina Rumianku w Hołownie w powiecie parczewskim jest na liście punktów edukacyjnych, które trzeba będzie zobaczyć, żeby dostać dofinansowanie. Połączyliśmy sport i ruch dla młodzieży z edukacją na temat kultury ludowej, tradycji, pieczenia chleba, pieczenia rogali, robienia mydła, ale też edukacji na temat ziół i wszystkiego co można z ziół osiągnąć. Z ziół, które przecież tutaj na Polesiu są wszechobecne – mówił nam minister Przemysław Czarnek.

W trakcie spotkania podkreślano również, że przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” ma służyć temu, aby promować tego typu miejsca edukacyjne, jak właśnie Kraina Rumianku. Chodzi głównie o stawianie na edukację młodzieży, która często myśli, że mleko bierze się z kartonu, a mąka z papierowej torby.

– Dzieci i młodzież mogą dotknąć fizycznie tych wszystkich eksponatów edukacyjno-muzealnych, które mają potencjał edukacyjny dużo większy niż opowiadania w klasie o tym co było w przeszłości, czy też jak się wytwarzało chleb. Jednak ważna jest też teraźniejszość, czyli jak skorzystać z dobrodziejstwa natury, która daje nam wiele wspaniałych rzeczy, roślin i ziół, a których nie potrafimy wykorzystać – dodał minister.

Po przyjeździe do Hołowna uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach pt.: „Od ziarenka do bochenka”, przygotowanych przez wioskę tematyczną Kraina Rumianku. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania tradycyjnych sposobów uprawy zboża i jego przechowywania. „Kraina Rumianku” powstała na terenie zdewastowanej, nieczynnej od lat szkoły w Hołownie. Na zaniedbanym terenie znajduje się m.in. Ośrodek Edukacji Regionalnej. To miejsce służy kultywowaniu tradycji polskiej wsi i przekazywaniu dziedzictwa młodemu pokoleniu.

Inne aktualności

Dąbrowica Duża: Gmina planuje budowę obserwatorium astronomicznego

Jedną z dużych inwestycji, jakie na ten rok planuje zrealizować Gmina Tuczna, jest budowa obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium i kinem w Dąbrowicy Dużej. Na potrzeby obiektu zostanie zaadaptowany budynek po dawnej szkole oraz znajdujące się na terenie szkolnym boisko. Samorząd planuje również stworzenie szeregu atrakcji towarzyszących tej inwestycji, które wpłyną na edukacyjno-turystyczny rozwój gminy. W najbliższym czasie rozpoczną się rozmowy z przedstawicielami Politechniki Lubelskiej - poten
Więcej
Otwarcie Żłobka w Wieleniu

Otwarcie Żłobka w Wieleniu

Z dniem 1 kwietnia swoją działalność rozpoczyna pierwszy w Wieleniu Gminny Żłobek. 

Do placówki zapisanych jest już 29 dzieci. Na budowę żłobka gmina pozyskała fundusze z dwóch niezależnych źródeł. 

Więcej